Almanya´ya Gidecek 50 Bin Türk İşçi İçin Kayıtlar Başladı

Türkiye´den Almanya´ya gidecek 50 bin hasta bakıcı için düzenlenecek kursun kayıtları başladı. Başvurusu kabul edilenler, staj süresi boyunca 800 ile 950 euro arasında ücret alacak.

Almanya´ya Gidecek 50 Bin Türk İşçi İçin Kayıtlar Başladı

Almanya, Türkiye´den alınacak 50 bin hasta bakıcısı alacak. Alınacak hasta bakıcıları için, Adana´nın Kozan ilçesinde düzenlenecek kursun kayıtları başladı. Başvurusu kabul edilenler, Almanya´da staj yapacakları kurumda yatma ve yeme ihtiyacı karşılanacağı gibi aylık 800 ile 950 euro arasında ücret alacak.

TÜRKİYE İLE ALMANYA PROTOKOL İMZALADI

Almanya Sağlık ve Sosyal Hizmet Bakanlığı ile Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığının arasında yapılan protokol ile Almanya´ya Türkiye´den alınacak 50 bin hasta bakıcısı alacak. Türk gençlerine Almanya´da iş imkanı sunan proje kapsamında Adana´nın Kozan ilçesinde kurs düzenlenecek.

50 BİN ELEMAN İSTİYORLAR

Kurs hakkında bilgi veren Kozan Sis Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesi Müdürü Ruhşi Gül, şunları söyledi: "Alman Sağlık ve Sosyal Hizmet Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında yapılan bir protokol gereği yaşlı ve hasta bakım hizmetleri için Almanya´ya ülkemizden 50 bin eleman istiyorlar."


İŞTE İSTENEN ŞARTLAR

Gül konuşmasının devamında "İstenilen eleman özelliği ise lise mezunu olmak, en fazla otuz altı yaşında olmak, iyi düzeyde Almanca konuşma şartı istiyorlar. Biz bugün bu programın tanıtımını yapacağız. Üç yıllık bir program önümüzdeki kasım ayı itibariyle program başlayacak. Bu süreçte öğrenciler Almanya´da staj yapacakları kurumda yatma ve yeme ihtiyacı karşılanacağı gibi aylık 800 ile 950 euro arasında ücret alacaklar. Üç yıl sonrasında ise stajı tamamlamış olup hasta bakıcı olarak Almanya´da kalabilecekler. Alman vatandaşlığı veya yerleşim hakkını elde edecekler. Daha sonraki süreçte ise istemeleri halinde iki yıllık bir uzman eğitimine başvurarak maaşlarını 2600 euro üzerine çıkarabilecekler." dedi.

İŞ GARANTİLİ KURS

Bu projenin Kozan´daki gençlere bir iş imkanı olacağını söyleyen Gül, "Zaten kursta iş garantili. Mutlaka bu kursa katıldıklarında bir meslek elde edecekler. Bununla alakalı olarak Kozan Sis Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesi´ne isteyenler başvurabilir. Bu ayın sonunda dil kursları başlayacak." diye konuştu.

SON DAKİKA .COM HABER SİTESİNDEN ALINMIŞTIR.

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2020, 05:49

KadirYORUM EKLE
YORUMLAR
tarkan çelik
tarkan çelik - 3 yıl Önce

almanyada dogdum yaşlı bakim teknikeriyim almancam orta derecede var.fakat yaşım 41 bununla ilgili yardimci olabilirseniz sevinirim.bizim gitme imkani olabilirmi

Halil berk
Halil berk - 3 yıl Önce

Herkes başvurabiliyormu lise mezunları sağlıkçılar mı

Hüseyin kaçan
Hüseyin kaçan - 3 yıl Önce

Turkiyede aldığı sağlık hasta bakıcı belgem var geçerli mi?

Şıhmehmet karaoğlu
Şıhmehmet karaoğlu - 3 yıl Önce

Güzel

ŞIHMEHMET KARAOĞLU
ŞIHMEHMET KARAOĞLU - 3 yıl Önce

Ben gitmek istiyom ne iş olursa yaparım

Bayram yildiz
Bayram yildiz - 3 yıl Önce

Sadece adanami kurs yeri

SIRADAKİ HABER